Author(s):
1. Nebojša Knežević, Institut za građevinarstvo „IG“ ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Ljiljana Vukić,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Danijela Knežević, Tehničko ekološki zavod,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Abstract:
Generalno, procjedne vode (deponijski filtrat) sadrže visoke koncentracije amonijaka i organskih supstanci, ali i specifične polutante poput halogenovanih ugljovodonika i teških metala. Osim toga, ove otpadne vode sadrže značajne količine neorganskih soli (uglavnom natrijev hlorid, karbonate i sulfate). Takav sastav deponijskog filtrata direktno ugrožava kvalitet vode recipijenta u koji se ispuštaju.
Ispitivanja procjednih i površinskih voda (Majevički kanal) na deponiji Brijesnica rađena su u periodu 2009 - 2013. godine, u okviru redovnog monitoringa, a za potrebe ovog rada rezultati su statistički obrađeni.Pojedini parametri (hloridi, ukupan fosfor) periodično su prelazile dozvoljene vrijednosti, dok su HPK, BPK5 i amonijum jon tokom svih mjerenja značajno bili iznad propisanih graničnih vrijednosti. Prisutan je bio i povišen sadržaj teških metala, posebno cinka i nikla, što je potvrđivalo da je u deponiji Brijesnica, s obzirom na njenu starost (počela je sa radom 2009. godine), povremeno prevladavala acetogena faza razgradnje otpada (pH <7) i da su postojali odgovarajući uslovi za izluživanje teških metala.
S obzirom da su se procjedne vode sa ove deponije u periodu ispitivanja ulijevale u Majevički kanal bez prethodnog prečišćavanja, kao i da ovaj kanal predstavlja recipijent relativno slabe izdašnosti, očekivan je bio njihov direktan uticaj na kvalitet vode datog prijemnika. Vodoprijemnik Majevički kanal u vrijeme monitoringa je pokazivao stalnu tendenciju povišenih koncentracija uglavnom onih polutanata. koji se kao povišeni javljaju i u procjednim vodama (BPK5, HPK, ukupni azot, ukupni fosfor, metali, hloridi i dr.).
U skladu sa Uredbom o klasifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka RS, Majevički kanal, kao sastavni dio sliva rijeke Drine, svrstava se u II klasu vodotoka (umjereno zagađen vodotok, čija se voda ne može prije obrade koristiti za piće i za ljudsku upotrebu). Međutim, rezultati za većinu analiziranih parametara su pokazali da se voda Majevičkog kanala može kategorisati kao voda od II do V kategorije. Naime, tokom čitavog perioda ispitivanja, vrijednosti većine parametara bile su povišene i svrstavale su ovu površinsku vodu u vrlo zagađene tokove.
Key words:
deponija, procjedne vode, vodoprijemnik, parametri kvaliteta.
Thematic field:
Environmental Engineering
Date of abstract submission:
23.08.2016.
Conference:
XI Savjetovanje hemičara, tehnologa i ekologa Republike Srpske